Lista wyjazdów

Tricki snowboardowe

Zestawienie i opis podstawowych trików snowboardowych

Esencja snowboardowej zajawki to dla dużej części riderów po prostu "freestyle". To pojemne słowo mieści w sobie zarówno tricki wykonywane w czasie jazdy na stoku, na skoczniach, w halfpipe, a także na boxach i railach (czyli jibbing).

Elementy freestyle'owe w czasie jazdy na stoku:

 • jazda tyłem - switch/fake,
 • ollie,
 • obroty płaskie 180/360 frontside/backside w jeździe,
 • skoki 180/360 frontside/backside w jeździe,
 • półobroty na dziobie i tyle deski, czyli noseroll/tailroll,
 • jazda na tailu i nose, czyli tailwheelie i nosewheellie.

Skoki na skoczniach frontside/backside:

 • skoki proste,
 • skoki proste z grabem,
 • skok shifty,
 • skoki z rotacją 180, 360, 540, 720... :)
 • skoki z rotacją i z grabem.

Jibbing - jazda po boxach (skrzyniach) oraz railach (porę­czach), czyli grindy (50/50, nosepress, tailpress) i slide’y (frontside/backside boardslide, frontside/backside lipslide, tailslide).

Tricki snowboardowe foto5

Słownik podstawowych grabów

Ollie

To podstawa jeśli chodzi o triki. Ollie to najprościej mówiąc "podskok". Można zrobić go wszędzie zarówno na terenie płaskim jak i na muldach czy skoczniach. Jest to absolutna podstawa. Jednocześnie nauka Ollie świetnie przygotuje nas do wysokich skoków na hopkach. Jak go zrobić? Proste! Jedziesz na ugiętych nogach i stopniowo przenosisz ciężar ciała na tylną nogę. Następnie musisz energicznie wyprostować nogi, ramiona zaś wyrzuć energicznie w górę. Podczas tego ruchu każda noga odgrywa nieco inną rolę. Tak jak w jeździe na deskorolce tylna noga wybija nas w górę, natomiast przednia podciąga deskę w górę. Dobrze wykonane Ollie w pierwszej fazie powinno ułożyć deskę tak aby przód zadarty był do góry. Dzięki temu wykorzystujesz sprężystość deski i jesteś w stanie wyżej podskoczyć. Następnie podciągasz obie nogi co pozwala ustabilizować lot i twoją sylwetkę. W takiej pozycji też możesz bezpiecznie wylądować. Jak zrobić Ollie dowiesz się także z naszego poniższego filmiku!

Indy

To jeden z najbardziej popularnych trików snowboardowych. Jest to trik, którego wszyscy uczą się na początku z powodu łatwości jego wykonania. Robi się go łapiąc w locie, tylną ręką, frontside’ową (przednią krawędź) część deski między wiązaniami.

Mute Grab

Ten trik jest bardzo często mylony przez nowicjuszów z Indy... wynika to z faktu że pozycja wygląda podobnie różnica polega na tym że graba łapiemy frontside’ową krawędź deski (przednią krawędź) przednią ręką (a nie tylnia jak w przypadku Indy) między wiązaniami.

Nose Grab

Po wybiciu się w powietrze łapiesz przednią ręką za przód deski - nose i podnosisz przód deski lekko do góry uginając przy tym przednią nogę dla lepszego efektu.

Tail Grab

Po wyskoku łapiesz tylnią ręką deskę za jej tył - tail. Dla lepszego efektu możesz podnieść tył deski do góry i postarać się wyprostować lekko przednią nogę.

Method

Po wybiciu się, podnieś deskę do góry uginając kolana ale chcąc złapać ją z tyłu. Przy tym triku musisz się wygiąć w łuk. Przednią ręką łapiesz deskę za backside’ową (tylnią) krawędź lekko przed przednim wiązaniem.

Melon

Po wybiciu się, łapiesz przednią ręką za tylnią krawędź uginając jednocześnie tylnią nogę, a przednią prostując.

Slob Air

Wybij się mocno i podciągnij przednią nogę. Przednią ręką chwyć deskę za krawędź frotnsideową przed przednim wiązaniem i przyciągnij ją do siebie. Tylna noga pozostawiasz wyprostowana.

Shift

Podczas lotu ciało nie zmienia pozycji, a deską wykonujesz skręt o 90 stopni po czym wracasz do pozycji wyjściowej i lądujesz. Trik ten wygląda trochę jakby ktoś zamierzał zrobić obrót o 180 stopni i w połowie się rozmyslił.

Tricki snowboardowe foto1

Obroty w powietrzu

Backside 180

Jadąc na ugiętych nogach w momencie odbicia się odwróć głowę w kierunku tyłu deski jednocześnie kierując przedni łokieć w kierunku tyniego kolana. Wybijasz się i wykonujesz lekką rotację ciałem. Spowoduje to obrót deski o 180 stopni. Po zakończeniu obrotu skieruj wzrok w strone lądowania i zamortyzuj skok.

Frontside 180

Jadąc na ugiętych nogach w momencie odbicia się odwróć głowę przez przednie ramie tak jakbyś chciał zobaczyć co jest z tyłu (szukasz lądowania). Wybijasz się i wykonujesz lekką rotację ciałem. Spowoduje to obrót deski o 180 stopni. Po zakończeniu obrotu skieruj wzrok w stronę lądowania i zamortyzuj skok.

Tricki snowboardowe foto4

Triki do wykonania na płaskim terenie

Wheelie

Jadąc przenieś ciężar ciała na tył deski i wyprostuj nogi. W ten sposób oderwiesz przednią część deski od podłoża.

Nosewheellie

Jest to trik tzw. flatlandowy czyli bez wyskoku. Jadąc przenieś ciężar ciała całkowicie na przód deski, jednocześnie prostując nogi. Spowoduje to oderwanie tylne części deski od podłoża.

Noseroll 180

Obrót wykonuje się na przedniej części deski. Jadąc przenieś ciężar ciała całkowicie na przód deski, jednocześnie prostując nogi. Spowoduje to oderwanie tylne części deski od podłoża. Postaraj się wykonać rotację ciałem w kierunku skrętu, tak by obrócić deskę o 180 stopni. Po zakończeniu obrotu zamortyzuj lądowanie przez obniżenie środka ciężkości ciała i przeniesienie go na środek deski.

Tailroll 180

Analogicznie do triku wyżej tylko robisz obrót na tylnej części deski. Jadąc tyłem przenieś ciężar ciała na tył deski i wyprostuj nogi. W ten sposób oderwiesz przednią część deski od podłoża. Następnie wykonaj rotację ciałem w kierunku wykonywanego skrętu, tak aby obrócić deskę o 180 stopni. Po zakończeniu obrotu zamortyzuj lądowanie, obniżając ciężar ciała.

Tricki snowboardowe foto3

Jibbing

Jibbing polega na jeżdżeniu po rzeczach innych niż śnieg, np. ławki, poręcze, skrzynie, korzenie drzew czy nawet przewrócone drzewa.

50-50

Jest to najprostszy trik jibing'owy. Wszystko co musisz zrobić to wjechać na przeszkodę równolegle do deski. Wszystkie triki należy wykonywać na ugiętych nogach i na początku - przy niedużej prędkości.

5-0

Wjeżdżając na przeszkodę tak jak do 50-50 musisz odchylić się do tyłu (w kierunku taila),  aby nose deski uniósł się.

Nosepress

Podjeżdżając do przeszkody musisz wykonać Ollie i wylądować na przeszkodzie, tak aby tail deski nie dotykał przeszkody podczas slide'u... aby to wykonać musisz przechylić się w kierunku nose’a deski, tak jak to było w przypadku noseroll. Utrzymujesz pozycję równolegle jadąc na przeszkodzie i zeskakujesz poprzez wybicie się z nose'a (odwrotne Ollie - Nollie)

Boardslide

Gdy dojeżdżasz równolegle do przeszkody którą powinieneś mieć za swoimi plecami, robisz Ollie i obrót o 90 stopni tak aby wylądować przodem ciała w kierunku jazdy (czyli zarzucasz przód deski - nose na przeszkodę). Lądujesz prostopadle do przeszkody, tak aby deska i przeszkoda tworzyły ze sobą kąt prosty. Pamiętaj, żeby nie przechylać się do przodu albo do tyłu (utrzymujesz środek ciężkości dokładnie na środku deski), gdyż możesz się wywalić - najważniejsze jest zachowanie równowagi. Gdy dojedziesz do końca przeszkody robisz obrót o 90 stopni w przeciwną stronę niż było to w przypadku najazdu i spokojnie odjeżdżasz.

Lipslide

Gdy dojeżdżasz równolegle do przeszkody, którą powinieneś mieć przed sobą, robisz Ollie i obrót o 90 stopni, tak aby wylądować przodem ciała w kierunku jazdy (czyli zarzucasz tył deski - tail na przeszkodę). Lądujesz prostopadle do przeszkody, tak aby deska i przeszkoda tworzyły ze sobą kąt prosty. Pamiętaj, żeby nie przechylać się do przodu albo do tyłu (utrzymujesz środek ciężkości dokładnie na środku deski), gdyż możesz się wywalić - najważniejsze jest zachowanie równowagi. Gdy dojedziesz do końca przeszkody robisz obrót o 90 stopni w przeciwną stronę niż było to w przypadku najazdu i spokojnie odjeżdżasz.Wyjazdy Freestyl'owe

Tricki snowboardowe foto2