Lista wyjazdów

Jak naprawdę wygląda sytuacja w Alpach? Mówimy wprost!

Czy w obecnych czasach da się pojechać na narty w Alpy?

Wielu z Was zastanawia się czy wyjazdy w Alpy są w ogóle realne. Jeśli tak, to dokąd, w jakiej formie, a przede wszystkim kiedy? Odpowiedź brzmi: to skomplikowane. Sprawa jest prosta tylko w jednym kraju, Szwajcarii, do której od początku sezonu możemy jeździć na narty.

W pozostałych państwach sytuacja jest mocno niepewna, ale momentami wydaje się przesądzona. Dlatego dzielimy się z Wami aktualnymi informacjami i naszym szczerym spojrzeniem na sytuację. Chcecie dowiedzieć się więcej o tym co dzieje się w Austrii, Włoszech, Francji, jak i wspomnianej Szwajcarii? Czytajcie poniżej...

Zobacz listę wyjazdów

Aktualnie nie da się pojechać na narty do Włoch, Francji i Austrii, można za to do Szwajcarii.

Szczegóły poniżej...

Co obecnie dzieje się w poszczególnych krajach?

aktualizacja 02.03 16:37

Szwajcaria - resorty narciarskie otwarte, swobodny wjazd dla Polaków

Wyciągi narciarskie i obiekty noclegowe w Szwajcarii są otwarte dla turystów i działają zgodnie z wytycznymi sanitarnymi. Korzystamy z tego i jeździmy tam już kolejny tydzień! To jedyny pewny kierunek na wyjazd narciarski tej zimy.

✅ od początku grudnia Szwajcaria jest cały czas otwarta, a jej resorty działają

✅ brak kwarantanny na miejscu po przyjeździe z Polski do Szwajcarii

✅ wjeżdżamy tam bez testów na Covid-19 (test wymagany jest tylko przy podróży samolotem)

✅ brak kwarantanny po powrocie do Polski (dzięki dojazdowi transportem własnym)

Spędzając zimowy urlop w Szwajcarii musimy pamiętać o kilku lokalnych obostrzeniach:

🟡 na wyciągach, stojąc w kolejce czy gdziekolwiek, gdzie występuje zagęszczenie ludzi, nosimy maseczki;

🟡 obecnie restauracje serwują dania tylko na wynos, a żadne rozrywki jak apres-ski nie są możliwe;

🟡 od 1 marca limit zgromadzeń na świeżym powietrzu wynosi 15 osób, natomiast w mocy nadal pozostaje zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób w przestrzeni zamkniętej (również w prywatnym zakwaterowaniu czy samochodzie) - z limitu zgromadzeń do 5 osób zwolnione są rodziny liczące powyżej 5 osób, pod warunkiem, że osoby te na co dzień mieszkają razem w jednym domu

Kolejny etap luzowania obostrzeń w Szwajcarii zapowiedziany jest na 22 marca. Naprawdę dobra i stabilna sytuacja pozwala nam mocno liczyć na to, że jeszcze w marcu tamtejsze restauracje zaproszą nas do zewnętrznych stolików na tarasach oraz dopuszczone zostaną liczniejsze zgromadzenia w przestrzeniach zamkniętych.

Włochy: zamknięcie wyciągów przedłużone co najmniej do 6 kwietnia! ⛔

Wg najnowszych doniesień z Włoch, tamtejszy rząd przygotował projekt rozporządzenia, które zakazuje otwarcia wyciągów narciarskich w całym kraju aż do 6 kwietnia! Dokument czeka już tylko na podpis Premiera Włoch Mario Draghiego. Wchodząc w życie, rozporządzenie wydłuży również do Wielkanocy zakaz podróży pomiędzy regionami.

Dla miłośników białego szaleństwa oznacza to praktycznie całkowity koniec marzeń o nartach we Włoszech w tym sezonie. Pozostaje jeszcze znikomy cień szansy na kwietniowe pożegnanie zimy na tamtejszych stokach, ale w naszej ocenie jest to bardzo mało prawdopodobne.

Tegorocznym pewniakiem jest wyłącznie Szwajcaria, która jest jedynym wyborem, jeśli zależy Wam na potwierdzonym i bezstresowym wyjeździe w Alpy.

Francja: brak nowych informacji o ewentualnym otwarciu wyciągów, mimo upływu terminu wyznaczonego przez rząd ⛔

W styczniu francuskie władze ogłosiły, że tamtejsze ośrodki narciarskie nie wystartują do końca lutego. Choć mamy już marzec, nie pojawiły się żadne nowe informacje ze strony francuskich władz, a wyciągi pozostają zamknięte. Nie jesteśmy tym bynajmniej zaskoczeni, gdyż rząd Francji przyzwyczaił nas do dezinformacji i ignorowania branży narciarskiej i turystycznej.

Dopóki Francja nie podejmie formalnej decyzji, jesteśmy w patowej sytuacji, bo nie chcemy jeszcze odwoływać marcowych wyjazdów, jeśli sprawa nie jest oficjalnie przesądzona. Natomiast w naszej ocenie szanse na otwarcie francuskich wyciągów tej zimy są znikome.

Austria: turystyka zawieszona do Wielkanocy mimo częściowego luzowania obostrzeń ⛔

Najnowsze informacje z Austrii mówią o częściowym luzowaniu niektórych restrykcji. Pod koniec marca planowane jest otwarcie restauracji, ale konsumpcja będzie dozwolona tylko przy stolikach na świeżym powietrzu - w ogródkach czy na tarasach. Baza noclegowa dla turystów nie ruszy jednak co najmniej do Wielkanocy.

W związku z tym przyjezdni narciarze i snowboardziści tej zimy prawdopodobnie nie skorzystają już z austriackich wyciągów, które przez cały sezon otwarte były wyłącznie dla tamtejszych mieszkańców. To kompromis, na jaki zdecydował się kraj, by z jednej strony zabezpieczyć się przed wzrostami zakażeń powodowanymi przez przyjezdnych, a z drugiej pozwolić ośrodkom narciarskim generować jakiekolwiek zyski, które pomogą im przetrwać kryzys pandemiczny.

Zobacz listę potwierdzonych wyjazdów

Co w przypadku odwołania wyjazdu?

Coraz to nowe komunikaty władz krajów alpejskich wskazują nam planowane terminy otwarcia resortów narciarskich lub ich przesunięcia. Wyjazdy, które przypadają w okresie zamknięcia krajów docelowych lub ich resortów, nie będą mogły dojść do skutku. Uczestnicy odwołanych wyjazdów mogą wybrać jedną z kilku opcji. Pierwszą z nich jest bezpłatne przeniesienie na dowolny, późniejszy termin w sezonie 2020/2021 (za ewentualną dopłatą, jeśli wybierzecie wyjazd droższy niż ten pierwotny). Alternatywnie, możecie także zdecydować się na voucher, który pozwoli Wam na skorzystanie z wyjazdu z nami w ciągu najbliższych trzech lat. Trzecią opcją jest zwrot wpłaconych środków.

Zobacz listę potwierdzonych wyjazdów

Szybki zwrot wpłaty

Początek epidemii w Europie, który uderzył w nas w marcu 2020, był sytuacją bezprecedensową. Zaskoczył wszystkie firmy z branży turystycznej i nikt nie mógł się na to przygotować. Nauczeni tym doświadczeniem, zadbaliśmy o właściwe przygotowanie na powtórkę sytuacji zimą. W przypadku odwołania wyjazdów ze względu na obostrzenia związane z COVID-19, osoby, które zdecydują się na zwrot środków, otrzymają go bezpośrednio od nas. Dołożymy wszelkich starań, by pieniądze trafiły do Was jak najszybciej. Zwrotu będziecie mogli się spodziewać najpewniej do 14 dni od daty zakończenia wyjazdu, który się nie odbył. Zachęcamy jednak do wyboru voucherów albo przenoszenia wpłat na wyjazdy wiosenne lub na następny rok!

#zmieńterminnieodwołuj

Obostrzenia? Dostosujemy się!

Oczywiście we wszystkich miejscach docelowych działamy zgodnie z lokalnie obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi. W zależności od konkretnego resortu, restrykcje mogą się zmieniać i wpływać na niektóre elementy wyjazdów, np. brak imprez Après-ski czy niektórych innych atrakcji. Ale dobrze wiemy co, a właściwie kto “robi” atmosferę na naszych wyjazdach: Wy!