Ciao a tutti, come va? Czyli o tym, jak przełamać pierwsze lody w kontaktach z localsami na naszych wyjazdach do Włoch.

Język włoski – kolejna miłość Włochów

Tak bardzo jak kochają swój kraj i jedzenie, kochają również swój język. Dlatego poniżej opowiemy wam m.in. o tym jakich zwrotów najczęściej używają Włosi, o gestykulacji – czyli nieodłącznym elemencie komunikacji we Włoszech oraz najważniejsze – jak podczas naszych wyjazdów do Włoch zamówić coś w barze na stoku lub w razie potrzeby jak zareagować gdy ktoś zacznie do nas mówić po włosku.

Zacznijmy od tego co powinniście wiedzieć o języku włoskim

Zapewne wielu z was kojarzy Włoski z miłością i sztuką. Dla innych z kolei to język kulinariów, a jeszcze są i tacy którzy włoski kojarzą z ekskluzywnymi markami zarówno gdy mowa o branży odzieżowej jak i motoryzacyjnej. Wszystko to się zgadza, lecz zacznijmy od kilku faktów na temat tego języka. Podstawą włoskiego, tak jak i innych języków romańskich jest łacina. Dlatego jeżeli ktoś z was miał kiedykolwiek styczność z łaciną, hiszpańskim bądź francuskim to nauka włoskiego najprawdopodobniej przyjdzie wam z dużą łatwością. Powinniście również wiedzieć, że jeszcze do niedawna każdy region, a czasem nawet i miasto posiadało swój własny dialekt. Włosi do dziś chętnie posługują się swoimi językami lokalnymi, aczkolwiek głownie tyczy się to komunikacji osób starszych. Włoski jest językiem niezwykle melodyjnym. Jak to się mówi jest „przyjemny dla ucha” i może właśnie dlatego wydaje się stosunkowo łatwy, a wymowa dla większości uczących się nie stanowi dużego problemu. No i rzecz najważniejsza, mówienie podniesionym głosem i tzw. „machanie rękami” (o czym w następnym akapicie) nie musi wcale oznaczać kłótni, Włosi się po prostu w taki sposób porozumiewają.

Włoski język ciała – czyli o gestykulacji, nieodłącznym elemencie komunikacji każdego Włocha.

„Rozumiemy się bez słów” – w tym przypadku to stwierdzenie niesie za sobą wiele prawdy. Otóż Włosi zwracają szczególną uwagę nie tylko na stawianie akcentów i intonację, ogromną wagę przywiązują również do gestykulacji. Jest ona nie mniej ważną częścią tego języka, niż słowa. Gesty te, często nadużywane mogą dać nam mylne wrażenie o braku kultury danego człowieka, nic bardziej mylnego, przeważnie są one jedynie „uzupełnieniem” treści kryjącej się za wypowiadanymi słowami. Jeśli mielibyście ochotę dowiedzieć się więcej o gestach używanych przez Włochów to zachęcamy was do obejrzenia poniższego filmiku (aby choć trochę przygotować się do tego co możecie spotkać będąc we Włoskich Alpach podczas jednego naszych wyjazdów).

Jak to mówią, jak nie dogadasz się słowami, zawsze pozostaje gestykulacja, w przypadku tego kraju to rzeczywiście pomaga.

A zatem naukę przedwyjazdową czas zacząć!

Na początek skupimy się na small talku, „magicznych słowach” oraz krótkich wyrażeniach używanych w codziennych rozmowach. Z tych zwrotów możecie skorzystać podczas naszych wyjazdów w Alpy włoskie. Już kilka zwrotów wystarczy aby przełamać pierwsze lody z napotkanym na stoku bądź w barze localsem . Nawet jeśli po chwili przestawicie się jednak na angielski to każdy Włoch z pewnością bardzo doceni wasz wysiłek i zaangażowanie w naukę choćby tych kilku słów. Ciao – cześć (raczej używane w stosunku do osób, które znamy aczkolwiek zależy to głównie od wieku osoby do której się zwracamy, podobnie jak w Polsce. Używane zarówno podczas powitania jak i pożegnania)

Ciao – cześć

(raczej używane w stosunku do osób, które znamy aczkolwiek zależy to głównie od wieku osoby do której się zwracamy, podobnie jak w Polsce. Używane zarówno podczas powitania jak i pożegnania)

Buongiorno - dzień dobry

(w ten sposób przywitamy się z osobą nieznajomą, szczególnie znacznie starszą od nas)

Non capisco - nie rozumiem

Prego - proszę

Grazie (mille) - dziękuję (bardzo)

Scusa (czytamy: skuza) - przepraszam

Per favore - poproszę

Mi dispiace - przykro mi

Di niente, niente - nie ma za co

Permesso ? - można ?

(używane np. w kolejce do łazienki lub gdy w restauracji chcemy wziąć sól/pieprz)

Sono…/ mi chiamo … - jestem…/ nazywam się …

Sono polacco/a - jestem Polakiem/Polką

Amo sciare (czytamy: szijare)/ fare snowboard - kocham narty/ snowboard

Parli inglese? - mówisz po angielsku?

Scusa, non parlo italiano, ma parlo inglese - przepraszam, nie mówię po włosku, ale mówię po angielsku

Come stai? / come va? / tutto bene? - jak się masz? / jak leci? / wszystko w porządku?

(to zwroty, które usłyszymy zaraz po przywitaniu, Włosi używają ich bardzo często)

Bene / molto bene / benissimo / sto bene, grazie - dobrze/bardzo dobrze/wspaniale/ mam się dobrze, dzięki

Cosi cosi (czytamy: kozi, kozi) - jako tako, tak sobie

Boh (czytamy: bo) - nie wiem

(słowo potoczne używane bardzo często w codziennych rozmowach, głównie jeśli nie jesteśmy czegoś pewni, nie mamy o czym pojęcia. Chcąc użyć tego słowa nie zapomnijcie o wyraźnym wzruszeniu ramionami)

Ma dai - no weź przestań, no co ty, ale przecież, nie chce mi się wierzyć

(to wyrażenie bardzo popularne we Włoszech, najczęściej na celu ma wyrażenie naszego niedowierzania, ale znaczenie może się różnić w zależności od kontekstu)

Va bene - w porządku, ok, dobra, zgoda

Figurati - daj spokój, nie ma za co, nie ma sprawy, no pewnie

(podobne do wyżej wspomnianego „do niente” , tego sformuowania używamy gdy np. pomogłeś komuś, ktoś bardzo Ci dziękuję i ty wtedy odpowiadasz „figurati” – czyli nie ma sprawy)

A presto / ci vediamo (presto) / a domani – do zobaczenia wkrótce, widzimy się (wkrótce), do jutra

(zwroty używane na pożegnanie, oczywiście można również powiedzieć „ciao”, zależy od tego czy jesteśmy w danym miejscu jednorazowo czy np. wiemy, że następnego dnia tam wrócimy a obsługa już nas kojarzy)

W kolejnej części naszego słowniczka nauczycie się typowych słów oraz już pełnych zwrotów, których możecie użyć np. w barze na stoku lub lokalnym sklepie w 3 Zinnen.

Aperto - otwarte

Chiuso (czytamy:kjuzo) - zamknięte

Gratuito – bezpłatny

Alla sallute / cin cin - na zdrowie

Buon appettito - smacznego

Un tavolo per due/cinque persone, per favore - stolik dla dwóch/ pięciu osób

Il conto, per favore - rachunek poproszę

La colazione - śniadanie

Il pranzo - lunch

La cena - kolacja (pamiętajcie, że we Włoszech kolacja to tak jak dla nas obiad, dość obfity posiłek, często składający się z kilku dań)

Scusa, dov’ è… - przepraszam, gdzie jest…

  • noleggio sci e snowboard (tavole da snowboard) - wypożyczalnia nart i snowboardu
  • la sciovia (czytamy: szjowija) - wyciąg
  • il bagno - łazienka
  • il supermercato - supermarket
  • il bancomat, la banca - bankomat, bank
  • l’ufficio cambio - kantor
  • il bar
  • il caffè - kawiarnia

Quanto costa questo? - ile to kosztuje?

Posso pagare con carta di credito? - mogę zapłacić karta kredytową?

Posso un sacchetto? - mogę reklamówkę?

Ten krótki słowniczek może wam służyć podczas wyjazdu do 3 Zinnen w codziennych sytuacjach na stoku, w sklepie lub w barze. Jest to na pewno świetna okazja do nauczenia się kilku nowych słówek, a kto wie może zakochacie się w tym języku i po powrocie będziecie kontynuować naukę. Pozostaje życzyć wam jedynie buon viaggio – czyli udanej podróży! Do zobaczenia w 3 Zinnen!

baner-zimno-2

Przeglądaj wyjazdy
w sezonie 2023/2024

Szukaj wyjazdu