Trasy skiturowe w Polsce i Europie

Dowiedz się gdzie najlepiej uprawiać skitouring. Tatry, Bieszczady, Beskidy, a może Alpy. Sprawdź trasy dla początkujących i zaawansowanych, w tym Haute Route.

Aby w pełni cieszyć się z każdej chwili w górskiej scenerii, warto chociaż w minimalnym stopniu przygotować swój organizm do takiego wysiłku, oraz posiadać chociaż podstawowe umiejętności narciarstwa zjazdowego. Dokładnie tak jak w każdej formie aktywności fizycznej, im jesteśmy lepiej przygotowani tym większy „fun” przed nami. Napewno każdy z Was doświadczył, iż nieco szybciej męczy się na większych wysokościach. Dlatego istotnym faktem jest przygotowanie organizmu, a raczej jego adaptacja na wysokościach. Świetnym treningiem przed alpejskimi 3-tysięcznikami mogą być nasze polskie góry. Oczywiście nie możemy zapomnieć o odpowiednim doborze sprzętu.

Trasy skiturowe w Polsce

W Polsce przede wszystkim spotkacie się z wycieczkami jednodniowymi. Beskidy, Bieszczady, czy Tatry oferują ogromną ilość ciekawych tras od początkujących, po mocno zaawansowanych skitourowców.

Skiturowe Tatry

W Tatrach największą popularnością cieszy się trasa na Kasprowy Wierch. Istnieje kilka możliwości zaatakowania tego szczytu, więc spokojnie można odbyć tu kilka treningów przed wyjazdem za granice. Przykładowo z Kuźnic przez Kalatówki (około 3,5 godzinna wyprawa łącznie ze zjazdem), czy z Kuźnic przez Halę Gąsienicową (ok. 4,5h). Dla bardziej zaawansowanych polecamy wybrać się z Kuźnic przez Halę Gąsienicową na Zawrat (ok. 6 h i niecałe 20 km do pokonania). Długa i piękna pod względem widokowym trasa, ale jednocześnie wymagająca przy podejściu, jak i zjeździe. Tatry są najlepszą opcją jeśli chodzi o przygotowanie wysokościowe naszego organizmu, ale również pod względem czekających niebezpieczeństw w postaci szczelin czy lawin.

Skiturowe Bieszczady

Jeśli chodzi o Bieszczady to na pewno warto wybrać się Wielką Rawką z podejściem z Wetliny przez Dział i zjazd do Bacówki pod Małą Rawką. Bieszczady są niższymi górami, ale mogą nas zaskoczyć kilkoma aspektami pogodowymi, takimi jak mocny wiatr, mgła, deszcz, czy śnieżyca. Strome stoki niosą ryzyko pojawienia się lawiny, więc ta trasa przeznaczona jest raczej dla zaawansowanych. O wszelkiego typu anomaliach wyczytamy na stronie bieszczadzkiej grupy GOPRu.

Skiturowe Beskidy

Trasy skitourowe w Beskidach są doskonałe dla początkujących narciarzy, lawiny są rzadkością, a bukowe lasy charakteryzują się duża odległością pni, dzięki czemu bardziej swobodnie możemy poruszać się poza trasą.

Trasy skiturowe w Europie

Alpy to zdecydowanie wyższe i dłuższe partie gór. Po treningu na polskich trasach skiturowych jesteśmy już wstępnie zapoznani z możliwością wystąpienia lawin, zlokalizowaniem szczelin, a choroba wysokogórska nie powinna być nam straszna. Mimo tego polecamy w wyższych partiach pozostawać pod opieką instruktora lub odbyć kurs przygotowujący do poruszania się w takich terenach. Będąc w Alpach możemy spróbować skialpinizmu, lecz jest to znacznie wyższa szkoła jazdy, wymagająca od nas znakomitej znajomości gór, kilku kursów, obycia w górach, a przede wszystkim odpowiedniego ekwipunku lawinowego i innego niezbędnego sprzętu (harszle, raki, czekan).

Wybierając się w Alpy, warto pamiętać o tym, aby nocleg pomiędzy turami odbywał się na wysokości max 2000-3000 m n.p.m. Zdecydowanie ułatwi to aklimatyzację organizmu na dużych wysokościach, szczególnie gdy nasze ciało nie jest jeszcze do tego przystosowane. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, ale tutaj nie ma pośpiechu, zachęcamy oczywiście do ciągłego podnoszenia poprzeczki i pokonywania coraz trudniejszych i dłuższych odcinków, lecz wszytko należy robić stopniowo i z rozwagą.

W resortach alpejskich do których pojedziecie z nami na narty czy snowboard, również macie okazję odbyć kilka ciekawych tripów skitourowych:

Dachstein West - Krippenstein

Miejsce to słynie ze znakomitych warunków do freeride’u, a co za tym idzie, skitouring nie może być tu nudny. Oprócz kilku „wyznaczonych” tras poza stokiem możemy oczywiście obrać swoją dziewiczą ścieżkę. Z własnego doświadczenia polecamy jednak iść według znaków, bo bardzo łatwo można natknąć się na strome zbocza, czy kilkunastometrowe urwiska przypominające wręcz zamrożone wodospady. Trasę w Dachstein West możemy pokonać wjeżdżając na szczyt gondolą lub podchodząc na nartach. Trzeba się jednak liczyć z ponad 10 km odcinkiem w jedną stronę.

La Rosiere

Oferuje 3 permanentne trasy dostępne w godzinach od 9 do 17 a jedna nawet do godziny 20:00. Oprócz tego La Rosiere słynie z pięknej pogody, a niesamowity widok na Mont Blanc na długo pozostanie w pamięci. Kolejnym plusem jest fakt, że możecie tego samego dnia przemieszczać się po terenach francuskich, jak i włoskich. Tak więc jeśli zamarzy Wam się włoskie expresso, to nic nie stoi na przeszkodzie:)

3 Doliny

Les Menuires, Val Thorens i Meribel oferują naprawdę sporą ilość wycieczek skitourowych po tym ogromnym obszarze. Ceny za dzień spędzony z instruktorem startują od 65 euro. Musimy przyznać, że są to dobrze zainwestowane pieniądze. Wielokrotnie słyszeliśmy tego typu opinie, ponieważ lokalni instruktorzy znają najciekawsze zakątki 3 Dolin. Poza tym oprowadzą Was po ciekawych miejscach bezpiecznie, a przy okazji opowiedzą kilka historii których nie wyczytacie w sieci.

Chamonix - Zermatt

Ukoronowaniem Waszej kariery alpejskiej może być np. Haute Route, czyli „Wysoka Droga”. Trasa licząca ponad 120 km (ok. 10 km przewyższeń) z Chamonix do Zermatt. Ten absolutny klasyk skitouringu alpejskiego robi się zazwyczaj w 5-7 dni z noclegami w schroniskach.

Zimno_WWW_498x768

Przeglądaj wyjazdy
w sezonie 2023/2024

Szukaj wyjazdu